17 aylık Berker neler yapıyor aklıma geldikçe buraya yazıyorum

Standard

Konuşulan her şeyi anlıyorsun. Aylardır kimseyle vedalasamiyoruz. Kimse gitmesin, herkes yanında kalsın istiyorsun. Telefonla konuşurken bile kapansın istemiyorsun.
Evimize misafir geldiginde uğurlama yapmıyoruz. Ne hoşça kal ne de bye-bye… Sana çaktırmadan evden çıkıyor gelenler 🙂
Bugünlere dikkatimi cekti, altında ve üstünde kavramlarını öğrenmişsin. Arabalar koltuğun altına kaçıyor, nerde diyorum hemen buluyorsun. Bu sabah terliğimin teki var, teki yok… Aa?! Nerde yavrum bunun digeri?! Acaba yatağın altında mı? Hemen eğilip yatağın altına baktın; evet, oradaymış. Minicik ellerinle terliği yatağın altından çıkarıp bana verdin 🙂
Herhangi bir sey için de “masanın üstünde” dediğimde hemen oturduğun yerden kalkıp parmaklarının ucunda yükseliyorsun. Anneannen sana bir ambulans almış. Ambulansları ve polis arabalarını da diğer tüm taşıtları sevdiğin gibi seviyorsun. Yüksek sesle “Aiii!” diye bağırıyorsun. Ambulans sesini taklit eden bir çığlık… Ambulansın icinden sedye çıkıyormuş, dedim. Hemen ambulansın icine baktın sonra da arkasını çevirip ambulansın icine ulaştın. Dil edinimi konusunda oldukça hızlı ilerliyorsun, şimdilik tek eksiğin konuşmak :)))
Sadece gerektiği durumlarda bildigin sözcükleri çekinmeden kullanıyorsun. Baban yokken “Babaa!”diye aranıyor; kedi gördüğünde (ufacık bir resim bile olsa fark edip) tedii, tedii diyorsun.
Hergun Kedili kitabını açıp yemek yiyen kediyi göstererek “mama”, uyuyan kediyi göstererek “neeen, neeen, nen” diyorsun.
Boya kalemlerini görünce “Tediii!” diye haykırıyorsun. Kedi çizin bana, demek 🙂
Anneannen aradığında ya da anneannenden bahsedildiğinde melodili bir sekilde “hah hah hiii” diyorsun. Bu sizin aranizdaki muhteşem iliskinin bir kanıtı.
Dershaneye gideceğiz, orada anneannen var, Yasemin var, Aysel var, Oya var, Hıraç abin var, kediler var… İse giderken hergün arabada konuştuğumuz konu bu 🙂
Baban motorsikletiyle seyahat etmeyi sevdiğinden biz seninle arabada başbaşa kalıyoruz. Şarkı söylüyorum sana, dün olanları, bugün olanları ve birazdan olacakları anlatıyorum. Pür dikkat beni dinliyorsun. Dershaneye yaklasinca başlıyorsun “hah hah hiii” demeye. Bu, çiğdeme yaklaştık demek 🙂
Etrafındaki herkesin seninizin cok farklı bir yeri var.
Anneannen az önce de yazdığım gibi buyuk askın 🙂
Yasemin, cok kıymetli. Onu görünce alkış yapıyorsun. Nereye gitse pesinden gidiyorsun. Onun yanında cok dingin ve huzurlusun. Sana hayvan sevgisini, hayvanlarla hasır nesir olmayı o aşıladı.
Aysel senin uyku meleğin. Seni o uyutuyor dershanede olduğumuzda. Hatta öyle sartlanmissin ki Aysel’in kucağına gidince uyuyuverdigin bile oluyor 🙂
Oya’yi görünce “mama” diye haykırıyorsun :))
Ece ile cok mesainiz olmasa da onu bir başka seviyorsun. Sarılıyorsun mesela. Pek de sarılan bir cocuk olmadigin halde.
Boran’la Yasemin’i eslestirmissin coktan. Yasemin’i görünce Boran’i arıyor gözlerin. Püf püf nerde der gibi oluyorsun. Boran’i görünce püf püf yapıyorsun. Sigara iciyor, sanırım onun taklidi :))
En sevdiğin etkinlik mum üflemek. Pasta görünce alkış yapıp mum üfleme hareketini yapıyorsun 🙂
Boran da bunu bilip çakmak yakıyor sana. Sen de alkış yapıp üflüyorsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s